Já jsem horník, kdo je víc

11. května 2016 v 2:25 | Hanlen |  Myšlenky a pocity

Denně jsme svědky nových informací, týkající se nechvalné situace v ostravsko-karvinských dolech, tedy ve společnosti OKD. Doby, kdy Severní Moravou znělo hrdé "já jsem horník, kdo je víc" je v nenávratnu. Sláva se hvězd nedotýká, obloha potemněla.

Chlapci a chlapi zvyklí na těžkou a nebezpečnou práci stojí téměř před bránami svých domovských šachet a do očí se jim hrnou slzy. Lítostí, bezmocí a vzteku. Naprosto je chápu. Spoustu let věnovali tvrdé dřině, kterou jim záviděl málokdo. Práci v prostředí bez oken, spoustu desítek metrů pod zemí jako krtci. Mocnosti slojí byly často jako pro permoníky. Těžká práce jim dala zpočátku slušnou obživu, postupem času už i finanční ocenění nebylo zdaleka co v minulosti. Práce jim vzala zdraví, černé linky v očích jako by němě vypovídaly o smutných a ne výjimečných pracovních úrazech, někdy bohužel i smrtelných.

Určitě se naskýtá otázka, proč už dávno nepráskli do koní a neohlédli se po něčem lepším a bezpečnějším. Pokud by jste s nimi strávili alespoň kus svého času, kus svého života, pochopili by jste.
Hodně z nich pokračuje hrdě v tradicí svých otců. Jsou pyšní, že se živí poctivě. Jsou přesvědčeni, že dělají opravdu chlapskou práci. Vytvořili si tam dole celoživotní přátelství. Zachránili si navzájem zdraví a životy. Nikdy nic jiného nedělali a nikdy je nenapadlo, že by to někdy potřebovali.

Najednou jsou hození přes palubu a nikdo se jich neptá, zda umí plavat. Vláda hází na rozbouřenou hladinu pomyslné záchranné kruhy, zodpovědní za danou situaci ohluchli a oslepli. Radostně se plácají po svých namaštěných kapsách. Zrcadla jsou zakrytá. Podívat se sobě do očí není cool. Tohle "hroší kůže" nemají zapotřebí. Zlaté karty ohluší i zbytky případného svědomí.

Chlapi, zvládli jste mnohem horší věci. Zvládnete i tohle. Šťastnou plavbu. Zdař Bůh.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama