Září 2018

Guten Morgen

30. září 2018 v 20:45 | Hanlen |  Natur House
"Guten Morgen" chtělo by se mi říct, neboť je před námi úterní návštěva do sousedního Německa. Čeká nás německá oblast Saského Švýcarska, pevnost Konigstein, vyhlídková terasa Bastei se skalním mostem Basteibrucke, hradem Neurathen a sladká tečka na závěr pro ty, kteří nejsou v dietě - lahodná zmrzlina v lázeňském městečku Bad Schandau.

Počasí je jako vymalované. Musím říct, že pevnost mě nadchla. Jak praví moudrý letáček, nachází se na ploše 13 fotbalových hřišť a patří k největším pevnostem v Evropě. Ve výšce 247 metrů nad Labem nabízí kombinaci přírody i kultury. Všude kolem nás je 800 let života na pevnosti. Ve výtahu, který nás vyváží nahoru si dávám svou ovocnou svačinku, pozdější oběd opět vyplňuji slimbelkami. Zjišťuji, jak jsou výhodné pro cestování a příště si jich u mé milé poradkyně zakoupím určitě více do zásoby.

Po obědě se vydáváme na vyhlídkové terasy a další zajímavostí naplánované pro tento den. Jedna z účastnic má zapnutý krokoměr, takže je jasné, že i dnešní den máme našlapáno okolo 10-12 kilometrů a jemně unavení se vracíme na základnu. K večeři se samozřejmě vyhýbám polévce zcela, druhý chod vybírám ten nejméně nebezpečný. Pro dnešek květákový mozeček. Mozeček navíc se vždy hodí. Přílohu v podobě brambor nechávám ladem, buchty si nevšímám. Jenže opětovně je tady krásný večer a naše trojice již sehraná. Musíme si ještě dopovídat vtipy ze včerejška a kde jinde, než v blízké pivní baště. No nic…. přejdu raději volně ke dni dalšímu - středě.

…. "kdepak ty ptáčku hnízdo máš, skrýš a zázemí, vždyť ještě léčky málo znáš, málo zdá se mi"… rozněžněle si v duchu zpívám, když se procházím provoněnými zahradami zalitými sluncem u barokního zámku Moritzburg a marně zkouším střevíček Popelky…. Je mi pohádkově krásně.

Když střevíc tlačí více než je zdrávo, loučím se s romantickou podívanou a s ostatními poslušně nastupuji zpět do autobusu a těším se na Drážďany. Naše báječná paní průvodkyně nás seznamuje s obrazárnou Zwinger, klenotnici, Semperovou operou, kostelem Frauenkirche. V Muzeu míšeňského porcelánu si vybírám, do které mísy by se mi líbilo servírovat zeleninový salát a z Labských teras se kochám okolím. O obědě tentokráte pomlčím, tyčinky se vůbec nedostaly ke slovu. Paní průvodkyně nás zavedla na typickou drážďanskou klobásu a pivo. Já se fakt bránila. Držela se zuby nehty, otáčela hlavu na stranu, tvářila se, že tam nejsem, no a pak jsem ji sežr…. Odpolední ovocnou svačinku jsem samozřejmě nevynechala, večeře byla light, jen kuřecí steak se zeleninkou. No, tak už se na mě za tu klobásu, nezlobte.

Nevím, čím to bylo, ale Drážďany mě unavily nejvíce a věřím, že se k tomu velkou měrou přidala i tíha svědomí za tu drážďanskou hříšně dobrou specialitu. Auf Wiedersehen….

Pondělní dovolenková improvizace

30. září 2018 v 20:44 | Hanlen |  Natur House
Natur House míní, dovolená mění. Tak už to bývá. Úmysl na první pohled zdá se skvělý, jenže to by na světě nesměly být nástrahy lahodných chutí či vůní. Ale pěkně po pořádku.

V pondělí nás čekala Naučná stezka Růžová, která měla být dlouhá 10 km. Ke švédským stolům jsem si donesla své vlastní suchary, dala si plátek šunky, plátek sýra, zeleninu a trochu neslazeného jogurtu. Tuto větu již nebudu opakovat, ale věřte mi, že skladba mé snídaně se po celý týden nezměnila a zůstala mi tak jedinou jistotou. Zapila jsem to vydatně černou kávou a mátovým čajem a mohla se jít připravit k nástupu do autobusu. Tam už čekali ostatní účastníci zájezdu. Procházka stezkou zdála se být mírnou a nenáročnou, nicméně než jsme dorazili zpátky k autobusu, někteří již tvářili se kysele, někteří dokonce i hlasitě nadávali a byli tací, kteří trucovitě seděli, unaveně vzdychali a nechtěli se vrátit spořádaně do autobusu.

Jediná naděje byla, že kousek od místa našeho působení se nacházejí dvě hospůdky, kde je možné se chvíli občerstvit. Jaké však bylo naše zklamání, když obě nejenže zely prázdnotou, ale především se chlubily velkým zamknutým zámkem na dveřích. Smutně jsme se ploužili do místní mydlárny Rubens, kde nás čekalo velmi příjemné a zajímavé povídání a možnost utratit těžké peníze důchodců i jejich mladších ještě pracujících přátel. Obtěžkání voňavými mýdly a olejíčky vraceli jsme se zpět a těšili se na večeři. Během dne jsem poctivě dodržovala ovocné přesnídávky a oběd jsem vyplnila dvěmi tyčinkami slimbelkami.

U večeře se střídaly polévky s předkrmy, takže když jsem viděla před sebou kupu salátu, zaradovala jsem se jako králík a vrhla se na připravené jídlo. Ostatní, nevím proč mé nadšení nesdíleli.

Nastal večer. Parta nejstarších seniorek, které jako by z oka vypadly Troškovic paní Kelišové se odebraly na kutě. Ale co s načatým večerem. Při procházce naučnou stezkou spřátelila jsem se s paní, která taky byla sama. Byla to nonšalantní dáma, se kterou jsme se v prvých dnech poněkud nestihly představit a pak již to nemělo ani cenu. Říkali jsme ji všichni "paní z Liberce" a já ji ještě přejmenovala vzhledem k její předdůchodové kariéře na "manažerku". Jediný volný muž, který také ještě nebyl v důchodu byl náš řidič, takže jsme v této svaté trojici vyrazili do místní pivnice. Ta byla sympatická hned ze dvou důvodů. Za prvé byla velmi blízko našeho hotelu a za druhé měli na čepu 10 druhů piv. No uznejte, že provokovat v tomto prostředí bílým vínem, čistou vodou či snad dokonce kefírem s Fibčou by bylo nejenže provokativní, ale naprosto neslušné. Takže jsme opatrně zahájili degustaci. Tímto bych ukončila vyprávění pondělního dne a nenápadně přešla ke dni dalšímu.


Korálkový svět

29. září 2018 v 23:53 | Hanlen |  Rýmy
Ten, kdo dlouho otálí
bojí se, ať se nespálí.
V malé chvilce, kdy cítíš strach
hrníček s něhou stojí na dosah.

Není důvod být zlá nebo hodná,
není nutné vypít ho do dna.
Jen ptám se jednoduchou otázkou,
kdo nikdy neotočil se za láskou?

Jsou chvíle, kdy to zabolí,
hrníček mlčky pozoruje okolí.


Jsem novodobý don Quijot co brání se brání
proti zprávám, co mluví o násilí a zbraních.
Nechci vidět ty šílené věci a utíkám do sebe.
Kreslím si prstem oblaky na nebe.

Pouštím si písničky z dětství a mládí,
ty, co po duši hladí.
Mám svůj svět plný citů, něhy a jemnosti.
Jsem člověk jen plný radostí.


Zavřená ve svém bláznivém světě
toužím a dýchám na planetě.
Bláznivě tančím uprostřed sněhu.
Raduji se jak Bolt při výhře v běhu.
S chutí si piji kávu ze šálku.
Ve svém světě plném duhových korálků.

Rozmluva s vodou

28. září 2018 v 21:26 | Hanlen |  Myšlenky a pocity

Bez tebe, vodo, nebyl by život. Dokážeš život zachránit a také ho vzít. Dokážeš být nádherná i krutá. Jsi požehnáním i pohromou. Možná nejen proto, jsi rodu ženského.

Mé první setkání s Tebou je ještě před narozením. Jednalo se o značku vody "plodová" a bylo mi v ní pěkně. Jenže všechno pěkné jednou končí a já musela vyplout na povrch. Šlo to rychle. Jakožto nezkušený sedmiměsíční novorozenec jsem ovšem měla z pekla štěstí, neboť jsem neohroženě vplula do vodního znamení raka.

Pak přišla doba povinné výuky plavání a špatná paní učitelka. Jaký paradox - vyvolat ve vodním znamení strach z vody. Nicméně netrvalo dlouho a já se setkala se svou láskou, vodou mořskou. Strach byl šmahem pryč a já v zajetí slané kamarádky navázala nové životní přátelství.

Život ubíhá neskutečně rychle a přináší úspěchy i pády. Čím více zažíváme, tím více si ceníme, že ve svém okolí máme lidí, kterým můžeme spolu s Jožou Rážem zpívat jako své poděkování "jsi voda, čo má drží nad vodou".

Občas vodo, nádherně voníš. Jako muž či jako žena. Záleží, jakou máš zrovna náladu. Zda jsi plná květin, bylin, koření - když převlékáš se do své podoby "toaletní".

Dokážeš být tak všeobjímající, když stékáš po mém těle a tak erotická, když stékáš po tělech dvou bytostí v jedné chvíli.

V Tobě, vodo, odráží se měsíc, slunce i hvězdy. Jsi kouzelníkem Čáryfukem. Jednou nám protékáš mezi prsty, jindy do Tebe padáme jako do nejkrásnější bílé peřiny. Natahujeme ruce a do dlaní na zlomek vteřiny chytáme vločky.

Dokážeš být pěkně tvrdá, ať už na Tebe upadneme na bruslích nebo nám na hlavu spadne tvůj kamarád rampouch. Jsi ledová i horká a občas se vypaříš jako neplatící host z hospůdky. Hasičům pomáháš při práci, dětem v aqua parcích slouží pro rozveselení očí.

Vodo, s Tebou se rodíme. Jsi náš nepostradatelný přítel po celý život. A jednou, až přijde čas, opět budeš s námi. V podobě slz těch, které máme v životě tak moc rádi.


Šestý smysl

26. září 2018 v 23:14 | Hanlen |  Rýmy
Znáte ten pocit tisíců mravenců ve Vašem těle?

Víte, že se něco děje, jen ještě nevíte co.
A přesto, že nervozita v Tobě je hmatatelná,
Ty jsi pořád stejně stejná.
Nemáš strach. Předzvěst nového něčeho.
Klid před bouři. Intuice. Nic, co je běžného.

A tak se tak nějak ostýchavě těším.
Až budu vědět nač, sdělím Vám to, jezdcům života i pěším.

Pocit vůně nepoznaného.
Pocit světla neznámého.
Pocit dotyku nedotčeného.
To všechno v jedné duši.
A jen můj anděl strážný tuší …

Šestý smysl
ovládl mou mysl.

Dneškem začínám hřešit

19. září 2018 v 17:55 | Hanlen |  Natur House
Dneškem začínám hřešit. Tedy, co se jídla týče. V jiných oblastech hřeším průběžně a ráda, neboť jsme jen lidé a k těm občas nějaký ten hřích neodmyslitelně patří.

Po páteční euforii z úspěšné kontroly jsem se velmi rychle sžila s Čikitou. Pravda, musela jsem přeprogramovat své myšlenky ze dvou štamprliček Levči ráno a večer na dvě Čikity před obědem a dvě před večeři. Samozřejmě sobota ráno a já naučeně, ještě se zavřenými očima lupnula dvě Čikity. V tu ránu mi to došlo, takže jsem je urychleně vyplivnula a decentně je dala stranou připravené na dobu oběda. Poněvadž jsem v sobotu vstala později, dala jsem si pouze jednu snídaní ve formě dvou toustíku a 125 g tvarohu light.

Dopoledne jsem se podívala k polským sousedům. Cestou jsem chroupala švestičky a na místním tržišti koupila si nové kalhoty o číslo menší, heč. Dívala jsem se na zahraniční krásnou zeleninu, ale poněvadž se vydávám na cesty, nechala jsem zeleninu zeleninou a koupila si rybičky ve vlastní šťávě.

Doma na mě již čekala zeleninová polévka s vajíčkem. Určitě si vzpomínáte, jak jsem udělala v prvopočátcích chybu a polévku snědla bez vajíčka. Chybami se člověk učí a já před servírováním zodpovědně stála u slepičky kropenaté a čekala než mi vydá svůj produkt. Ze zbytku zeleniny poklidně odpočívající v mé lednici jsem si udělala ještě bonusový salát, neboť jsem děvče spořivé a nerada vyhazuji jídlo do popelnice. Poté jsem se dala do balení kufru a přemýšlení, co vše si sebou vezmu z nabídky Natur House.

Celá unavená jsem si uvařila kafe a dala si odpolední svačinku ve formě ananasu. Na cestu si balím připravené suchary, které si budu nosit k švédské snídaní na dovolené. Budu asi jediný exot, který na snídaní ve formě švédských stolů přináší, nikoliv odnáší.

Rovněž si balím Fibču a taky malinkou lahvičku, do které si budu Fibču dávkovat a nosit sebou, abych si jí po obědě a po večeři mohla zobat. Tentokráte bez kefíru. Uznejte, nosit sebou ještě kefír, to už by mě asi šlak trefil. A až sním všechny přibalené hrušky, obávám se, že pochopím, jak dá se střílet i bez pušky. Do příruční kabelky vkládám Čikitu a jeho kámošky slimbelky. Vypadá to, že mám sbaleno. Na večeři zbytek zeleninové polévky s příspěvkem místního drůbežího spolku. Zbytek kefiru s Fibčou a mířím na kutě.

Nedělní vstávání ve čtyři hodiny není zrovna to, co bych si přála. Ale představa nového dobrodružství mě staví na nohy. Vařím si matový čaj a kafe. Tři sušenky a vzhůru na cesty. Od této chvíle si dovolím své dietní zkušenosti obohatit rovněž cestovatelskými, ať máte motivaci nejen hubnout, ale i shlédnout něco pěkného.

Nástupní místo je pro mě - jak zpívá Yo Yo Band - … "tam v Karvinééé" a před šestou ranní již sedím na sedadle zájezdového autobusu. Na první nástupní stanici jsem kromě paní průvodkyně a pana řidiče - což znamená dvou nejdůležitějších účastníků tohoto zájezdu - potkala ještě jednu sympatickou paní. Měla jsem radost, že taky jede sama, do té doby, než mi řekla, že kamarádka nastoupí v Havířově. Ach tak. Pak jsem se ještě dozvěděla, že už tak jezdí dlouho a že ten čas tak rychle utíká, že už mají 50 let po maturitě. Ach tak.

Ani nevím proč, začala jsem se trošku obávat věci příštích.

Paní průvodkyně mi radostně sdělila, že zatím sedím sama. Teď, když to píšu, jsem pochopila, že její "zatím" znamenalo asi tento zájezd, na příštím zájezdu třeba budu sedět s někým. Neboť až do cíle, to je na druhý konec republiky jsem zůstala sedět sama.

Okolo sedmé ranní jsem si dala na svém luxusním dvousedadle dva tousty se šunkou. Než jsme dojeli na poslední sběrné místo, byla doba svačinky a já ještě z domácích zdrojů snědla mandarinku a švestku. No a teď to přijde. Doba oběda se nezadržitelně blížila, Čikitu jsem již sezobla a zastavili jsme na benzínce. Zoufale jsem hledala z jejich nabídky něco vhodného. Nakonec zvítězil toust s tuňákem a vejcem, ale je jasné, že tento toust fakt nebyl the best.

Když jsem kousala do toho naprosto nevhodného pečiva, připadala jsem si jak nevěrný manžel chycený při činu a navíc ještě v situaci, kdy to vlastně ani nestálo za to. Prostě průser a ještě zbytečný. Už za jízdy křupala jsem Fibču z dlaně a zapíjela vydatně vodou. Odpolední svačinkou ve formě hrušky jsem snad nic nepokazila.

Mezitím se paní průvodkyně zeptala, zda by se mezi přítomnými našel dobrovolník, který by ji pomáhal po večeři vybírat a zapisovat peníze za vzdušný poplatek, na výlet do sousedního Německa, za pojištění léčebných výloh do zahraničí a také eura na vstupy v Německu. Se skromností sobě vlastní nabídla jsem ji své služby a ta dobrá žena radostně přijala.

Poté jsme navštívili Národní přírodní památku Pánská skála s čedičovými varhany v Kamenickém Šenově a také Sklářské muzeum. Dozvěděli jsme se něco z historie rytého a broušeného skla. V místní prodejně byla možnost zakoupit si skleněné suvenýry na památku. Vzhledem k tomu, že mě ještě stálé tížilo svědomí ze snězené zapovězené veky koupila jsem si … co jiného … než těžítko. Ale je vážně pěkné.

Dojeli jsme do cíle - Děčína, zde náš pobyt začíná.

Mám báječný jednolůžkový pokoj. Našla jsme místní supermarket a zásobila se pitnou vodou, ovocem, paprikou a sedmičkou kvalitního suchého bílého vína …. jaj, nebijte mě, prosím. Však mám dovolenou, přeci. A navíc - já vás varovala hned první větou. Psala jsem přeci, že začínám hřešit, takže není důvod se divit.

Přišla doba večeře. Tříchodové večeře - polévka, hlavní chod a zákusek. Podle hesla "borec na konec" dorazila jsem do jídelny jako poslední. Paní průvodkyně mě usadila ke stolu tří žen, z čehož jedna vypadala, že je zde převlečena za benjamínka zájezdu stejně jako já. Na stole připraveny talíře na polévku. Zůstávám ledově klidná. Přichází číšník a nalévá polévku. Jen tiše šeptnu … "ó děkuji, polévku nebudu"…. a dívám se, jak zmateně odchází k dalšímu stolu.

V mezičase zjišťuji, že moje mladá spolustolovnice je dokonce ještě o něco málo mladší než já. Pro opravdické zvědavce prozradím, že o dva roky. Počkám, až sní svou porci polévky a srdečně si tykáme. Během cesty jsme asi obě pochopily, že jsme se tak nějak omylem ocitly v seniorském klubu. Další dvě spolustolovnice jsou pravděpodobně její starší příbuzné. Nicméně moje mladá kamarádka má stejně jako já pokoj jen pro sebe a nespí se svou rodinou na přistýlce.

Číšník se opět vrací, odnést talíře (u některých naprosto čisté) a podává hlavní chod. Kuřecí maso na žampionech a hranolky. Pouštím se do masa, hranolky těžce ignoruji a odsouvám je nejen na kraj talíře, ale málem až na okraj společnosti. Tím je pro mě dnešní večeře u konce.Nikoliv však pro zbytek zájezdu. Rozdává se sladkost v podobě zmrzliny se šlehačkou. Jsem klidná jako želva. Ptám se svých spolustolovnic, zda se o mou porci poperou nebo ji mám rovnou odmítnout. Odpověď je jasná "neodmítat". Děvčata jsou rozhodnuta o mou porci zmrzliny bojovat. Starší příbuzná okamžitě organizátorsky rozděluje mou šlehačku a zmrzlinu mezi sebe a juniorku a všichni jsou spokojeni.

Ještě splnit slib a spolu s paní průvodkyní vybrat požadované peníze. Vše nám jde pěkně od ruky a po sečtení všech příjmů jsme došli k radostnému zjištění, že se vybralo přesně tolik, kolik mělo, ani více ani méně. S pocitem dobře vykonané práce se loučíme a odcházíme do svých pokojů.

Já si po příchodu dala Fibču a hodně hodně vody. Teď si tady s Vámi píšu a k tomu obrovskému množství vody si dávám i trošku toho hříšně dobrého Rulandského. Věřím, děvčata a chlapci, ve Vaší loajalitu. Nepráskněte to na mě.Pátek - den kontroly

17. září 2018 v 17:28 | Hanlen |  Natur House
Pátek - den kontroly je tady, jdu ukázat, jak vyspravila jsem si vnady. Tradadadáááá…. Přijímám první gratulace…. A tvářím se dost pyšně. Ale nebudu předbíhat. A už vůbec ne sama sebe.

Takže ranní rituál - Levča - 3 sušenky - 2 toustíky + tvaroh proběhl v pohodě a po dobu mé služby se nic zvláštního nestalo. Vlastně stalo. Proběhlo dojemné loučení s Levčou. Konec štamprlíčkových časů nastal a já smutně hladila prázdnou skleněnou lahvičku, kde už po Levči nezůstala ani kapka nazmar. Dopoledne jsem posvačila švestičky bez pecičky a než se nadála byl konec dnešní pracovní doby. Místní kostel hlásil pravé poledne. Poobědvala jsem kuřecí kostky a rajčato-cibulkový salát s bazalkou a medvědím česnekem. Mezitím jsem se psychicky připravila na první zkoušení a na cestu si dala Fibrokyškový huhu kokteil.

Na kontrolu jsem dorazila přesně. S milou paní poradkyní jsme se srdečně přivítaly. Po veselém úvodu nastala hodina pravdy a já šla na váhu. Výsledek? I přes mé neuvěřitelné pražské kopance se úspěch dostavil. Beru si do ruky kartičku se svými intimními záznamy a jdu se chlubit. Váha -2,10 kg, pas - 3 cm, břicho - 2 cm, boky -3 cm. Plácám se po rameni. Jak říká můj rusky hovořící kamarád "ty maladěc". Motivace k pokračování je veliká. Příští týden bude velmi improvizační, neboť mě čeká spoustu výletů. Sama jsem zvědavá, jak se s tím poperu.

Namísto odešlé Levči dostávám Chitosan. Tentokráte žádné štamprle, ale poctivé pilulky v pevném stavu. Nějak mi ty oficiální názvy nejdou zapamatovat a tak si ho volně pro své účely přejmenovávám (Chitosan…. čtu Čitosan) a hned mám pana Čikitu. Můj nový parťák bílý je jak sníh, když kila půjdou dolů, uslyší můj smích.

Milý Čikito, vítej v mé kuchyni, v mém pracovním šuplíku a v mém životě. A aby Ti u mě nebylo jakožto nováčkovi smutno, přidávají se k Tobě nové nevyzkoušené bezkonkurenční tyčinky Slimbelky - vynikající do kabelky. Namísto svačinky či oběda. Příchuť vybrala jsem si čokoládovou (to je, co?), oříškovou, jablíčkovou, kávovou a citrónovou. Já fakt umím žít.

Loučení s báječnou paní poradkyni nebralo konce a už teď se těším na příště. A jak budu bojovat v nadcházejících dnech se určitě brzy dozvíte.Oslava narozenin a jiné nástrahy

15. září 2018 v 12:54 | Hanlen |  Natur House
Je večer. Zrovna jsem přišla z oslavy narozenin. Už vidím Vaše zvídavé obličeje s otázkou na rtu… "jak to asi dopadlo???".

Sedám k počítači a pouštím si hudbu. Známé tóny se rozléhají po okolí…. "kávu si osladím o trochu víc…" - teda pane Karle, no to snad nemyslíte vážně??? Další hudební kousek už dostávám záchvat smíchu. Po mé dnešní směsi brokolice a jiné zeleniny Karel přidává … "dám dělovou ránu, bum, bum, bum, bum…." Nevím, zda nezměním interpreta. Jenže co dodat, když se od Evy dozvídám…. "že mám boky jako skříň???"

Raději se v myšlenkách vrátím k včerejšku a dnešku. Středa - plán byl jasný - na dopolední svačinku švestky, na odpolední mandarinky. Jenže pak kouknete do lednice a vidíte, že je potřeba spotřebovat zbytek melounu a taky jablko, které si už v lednici na polici vysedělo i své inventární číslo. Jo, jo… dobrá hospodyňka i pro kus melounu klidně skočí.

Ráno jsem začala klasicky štamprličkou Levči, třemi sušenkami a posléze dva toustíky se dvěmi plátky šunky (pozůstatek z leča). Místo švestiček z naší zahrádky, jablíčko. Nemůžu si pomoci, ale mám pocit, že pořád jím. Tomu se říká, pánové a dámy, dieta. S tímhle klidně půjdu do světa.

V poledne vyrážím do ulic - prvně s naději na zajímavý nákup na selský rynek, kde kromě burčáku, domácího vína, domácích klobásek a smažených bramboráků nenajdu zhola nic pro můj mlsný jazýček.

V cuku letu vcházím do prodejny zdravé výživy, abych se optala, zda nemají štíhlé nudle, vegi steak, tempeh, setian či robí maso. Ale co to? Fronta je až ven. Copak všichni začali navštěvovat své milé výživové poradce Natur Housu??? Vzdávám to, čas mě tlačí. Tak alespoň nakoupit pár krabiček na přenos jídla. Krabičky - nejsou. Je čas vrátit se s nepořízenou zpět. Vypadá to, že zbláznil se svět.

Doba oběda se nezadržitelně blíží a králíčka střídá kuře stokrát jinak. Tentokráte dušené kuřecí kostky + 300 g vařené zeleniny. Talíř je přeplněn. Já taky. Po chvíli samozřejmě Fíbčové kuličky tentokráte s paní Kyškou. Pracovní doba utíká jako zběsilá a je tady doba svačinky. Nesu si vidličku….. zapíchnutou v kostce melounu. Další den se chýlí ke konci a já odjíždím na úpravu nehtů. Neuvěříte, o čem si s paní pedikérkou povídám. No, o čem asi???? Malá nápověda … začíná to na NH.

Nepíšu to proto, že bych se chtěla pochlubit návštěvou salónu, ale aby vám bylo jasné, že jsem opět domů přišla později.

Cestou zastávka v obchodě pro kefír (tolik kefíru jsem nevypila za celý svůj život). Statečně otáčím hlavu na druhou stranu, když procházím se svým nákupním vozíkem kolem vonících houstiček. Nevěřícně zírám do košíku souseda - cola, tlačenka, buřty, pivo, chipsy - a zase do svého - bazalka, kefír, tofu, šunka 92%, kuchyňské utěrky - však víte, že mi všechno padá z ruky. Můj pohled skáče z košíku do košíku a hraji hru "najdi deset rozdílů."

Po příchodu domu zjišťuji, že doba večeře už úpěnlivě klepe na dveře, takže vybírám rychlejší verzi - zeleninový salát s ananasem a tofu. Voda na čaj se už vaří. Ještě uvařit brokolici k zítřejším kuřecím kostkám a jdu krabičkovat. Tu ohranou písničku o kefíru a Febči jste už myslím někde slyšeli, takže ji pro dnešek nezazpívám, ale věřte, že proběhla. Za 2-3 hodinky nastává doba spánku.

Něco neuvěřitelného Vám musím říci. Je to tak zvláštní, že nevím, zda to není tajné. Nejenže jsem pořád sytá, ale začínám mít čím dál tím více energie a navíc, po téměř deseti létech problémového spánku poslední noci spím jako normální člověk. Pokud i tohle dokáže změna stravovacích návyků, začínám věřit na zázraky.

Dnes jsem obědové menu zaměnila jinou zeleninou, místo salátku byla vařená brokolice, dušené kuřecí kostky ještě dnes měly své čestné místo na mém talíři. Na svačinku jsem měla mix zbytečku melounu a ananasu rozdělen na dopolední a odpolední část.

Dnešní čtvrtek se nesl ve jménu oslav mé báječné přítelkyně z dětství. Mít stálé přátelé z dětství je nádherný a vzácný dárek. A dnešní den byl navíc narozeninový. A ta milá osůbka mě ještě pozvala do zajímavé restaurace v Havířově. Ráda navštěvuji nová místa, takže jsem se těšila dvojnásobně.

Nádherné, zajímavé, inspirativní a velmi kreativní prostředí. Usadily jsme se a začaly studovat jídelní a nápojovou nabídku podniku. Voda s mátou a citronem, káva černá bez přísad. Poté jsem si objednala kuřecí steak a grilovanou zeleninu. A nyní - nejvyšší čas se opravdu pochválit. Ani decinka bílého suchého vína. Přemýšlím, kdy naposledy jsem tak pěkně oslavila narozeniny, aniž bych musela dodržovat zákaz alkoholu z důvodu řízení motorových vozidel. Snad v ranné pubertě? Z ní jsem občas ještě nevystoupila, takže je vše v naprostém pořádku.

Hned vedle podniku byla kouzelná prodejna zdravé výživy. Jako suvenýr z výletu dovezla jsem si řezané koření medvědí česnek a vegetariánskou pomazánku (kořenová zelenina+kurkuma).

Vláknina je již snědená, ještě uvařit čaj, ať mám co popíjet. Nezbývá než Vám popřát krásnou dobrou noc. Zítra mám svou první kontrolu. Jsem moc zvědavá, jak dopadnu.

Zítra mě čeká první zkoušení.
Bude probíhat měření i vážení .

Probereme všechny chyby i nástrahy.
Do dalších dnů popřejeme si mnoho odvahy.


Takový normální den

13. září 2018 v 5:47 | Hanlen |  Natur House
Ufff. Je večer, další dietní den téměř za mnou. Rána již mám docela pěkně nacvičené. Jsou poklidná a v pohodě. Ono s třemi sušenkami žádnou divočinu ani nenaděláte. Vlastně, naděláte. Mě dneska spadly, rozpadly se na ještě menší kousky než původně jsou a já začala skládat bio puzzle. Kdo si hraje, nezlobí. Poskládala jsem si svou snídaní č. 1 a šla ji sezobnout.

Začala si balit jídlo do práce. Zjistila jsem, že ať dělám, co dělám, přenosných krabiček není nikdy dost. Do tašky ukládám toustíky na druhou snídaní, tvaroh již čeká v pracovní lednici. Na první svačinku krabička s nakrájeným melounem, na druhou svačinku hruška v pevném stavu. Další krabička se plní Fibčou a sklenice kefírem. To mám po obědě místo zákusku. Obědový králík již na mě v předstihu čeká ze včerejška v práci, tak už zbývá jen sbalit k němu rajčato-papriko-cibulkový salát. Sebou si beru i nabídkový lístek na večeře, neboť jsem pochopila, že se musím řídit heslem "co můžeš udělat teď, neodkládej na zítřek". V tomto případě to znamená "co chceš k jídlu na večeři, rozmysli si pro jistotu už ráno - a během dne poskládej si správné ingredience".

V průběhu dne jsem si vytvořila pracovní sešit a uložila jídelní lístky Natur Housu do euro složek. Je to takové malé bezpečnostní opatření, neboť pokaždé při jejich studiu mi na ně upadne něco z připravovaného chodu - rajče, cibule, kousek šunky.

Během dopoledne jsem si vybrala večerní menu - žampiónovou polévku s mlékem. Protože mi doma došla šunka, první mé kroky směřovaly do masny. K šunce jsem rovnou přibrala kuřecí a krůtí maso. Cestou se stavila do prodejny zdravé výživy pro šmakouna a ďobáčky.

"Kdo je připraven, není překvapen" zvesela jsem si notovala a utíkala pro hlavní surovinu dnešního večera. Nebudete tomu věřit, ale v daném obchůdku neměli ani žampiony ani mléko. Zlepšila jsem si náladu alespoň kyškou, švestkami, mandarinkami, kousky květáku a pár cibulemi. Obtěžkaná jako vánoční stromeček vrátila jsem se na pracovní základnu a chystala se na králičí hody. Hody, hody doprovody….. pošmákla jsem si báječně, výtečně a tvářila se statečně. Za půl hodinky jsem si vzpomněla, že je čas tzv. vlákninový. Kefír byl výborně vychlazen a já si křupala, co mi síly stačily.

Než jsem ukončila svou pracovní směnu byla již doba svačinková a tak jsem odcházela k autu s hruškou v ruce. Čekala mě kadeřnice, která je již zvyklá, že vždy přijdu s nějakou neuvěřitelnou historkou z natáčení, takže dnes jsem se jí svěřila se svým zdravým stravováním. I když to jídlo zatím popletu, kudy chodím tudy dělám osvětu.

Poté malá návštěva příbuzných. Poprosila jsem o černé, neslazené ani nijak obarvené kafe. Při dobromyslné otázce "Chceš chleba?" se mi zježily vlasy na hlavě a při další nevinné nabídce…."a dáš si vodu se šťávou?" jsem se zděsila do maxima. Hlava se točí zleva doprava a zprava doleva jako na tenisovém zápase… nenene….. a poté vysvětluji důvod svého tvrdého odmítnutí. Je čas dopít kafe a vyrazit chystat večeři.

Změna plánu. Ještě je potřeba zajet s pejskem k lékaři a vše se posouvá. Můj žaludek klepe a hlásí se o slovo. Je bezvadně načasovaný. "Já vím, já vím, že je Tvůj čas, ale miska ještě zeje prázdnotou" uklidňuji ho tiše a mířím mílovými kroky k domovu.

Doma vykládám na kuchyňskou linku všechny potravinové poklady. Takže Levča na zdraví, pohled na hodiny, v mezičase chystám večeři - 300 g zeleninového salátu (rajče, okurka, bazalka) smíchané se šmakounem. Stavím vodu na čaj a dávám dusit kuřecí plátky na rajčatech. Ještě zapsat snědené jídlo za dnešní den a připravit si krabičky na zítřek.

Vypadá to, že obměním svačinky, zítra bude dopoledne švestkobraní a odpoledne mandarinkový bowling. K obědu si naservírují kuřecí kostky s vařenou zeleninou a večeře bude asi ďobáčková. Je mi s vámi dobře, ale jak vidíte, mám před sebou ještě kus poctivé práce. Takže vzhůru do toho, půl je hotovo.


Pražský víkend a pondělní realita

13. září 2018 v 5:46 | Hanlen |  Natur House


Tak jsem se vrátila z hradu. Tedy přímo z Prahy. Víkend uběhl jako voda a já udělala v rámci hubnutí všechny možné přešlapy. Do pondělního rána jsem byla docela klidná a myslela si, že jsem to s improvizaci zvládla docela dobře. Pak ale zazvonil telefon a na druhém konci veselý hlásek milé paní poradkyně.

"Tak jak jste se měla?" optala se přívětivě.
"Velmi dobře, děkuji za optání".

"A jak jste zvládla dodržovat režim?" zněla druhá otázka a já se začala rosit jako na potítku ve škole.
Prvně jsem se začala chlubit páteční večeři. Tím, jak jsem po urputném boji se svou fantazii vykouzlila na talíři uvařené filé s uvařenou brokolicí.
"Kolik bylo toho filé?" zeptala se mě milé.
"Jeden kousek, 100 g."
"To je málo, je potřeba kousky dva."

Neohroženě jsem pokračovala sobotou. Tím, jak jsem si ráno dala štamprli Levči a posnídala 3 sušenky. Po hodince a půl následovaly 2 suchary s tvarohem. Pak jsem si celá zblblá do vlaku vzala namísto jednoduchého jednoho kusu ovoce bílý jogurt. I s vlastní lžíci. Předpokládám, že tato nepochopitelná chybička vyplynula z mé obavy, jak dalece neslušně by mohla vypadat má cesta do Prahy po snědení hrušky. Osvěžovala jsem se čistou vodou. Tedy chápejte, ne po obličeji. Vnitřně. Pila jsem zodpovědně a dost, takže jsem vypadala jako po náročném flámu nebo začínající diabetik. Cesta z města do ještě většího města utekla jako nic a nastal čas oběda.

Kamarádka seděla naproti mně. Její lahodná, vonící až nos málem rvoucí polévka se na mě smála a netrvalo dlouho a smál se na mě i její nádherně smažený řízek přes celý talíř. A když před ním postavili vychlazené pivečko, pochopila jsem, jak cítí se pes, když kouká na své hodující páníčky. Smutně, přesmutně srkala jsem svou černou kávu bez cukru, mléka či dokonce snad smetany. Tvářila se dost labužnicky a vnitřně se přesvědčovala, že tak lahodnou kávu jsem ještě nikdy nepila. Poté mi donesli zeleninový salát, který byl výborný i s kozím sýrem. Kozí produkt jsem s chutí snědla a teprve poté mi došlo, že tohle opravdu "neeee". Bohužel, pozdě bycha či kozla honit. No a pak už to šlo se mnou celou sobotu z kopce. Nejenže jsem vynechala i druhý kus ovoce, ale k dovršení všeho povečeřela nedělní snídaní 3+2….takže vše špatně.

Neděle se snídaní podávanou v ubytovacím sektoru taky nedopadla na pochvalu mé poradkyně, navíc opětovně vynechané ovoce a oběd sice lehký, ale bez bílkoviny. Snažila jsem se vzorně nahlásit, že při zpáteční cestě jsem si ve vlaku objednala ovocný mix, tudíž jsem se konečně přiblížila k alespoň jednomu pochvalnému puntíku tohoto dne, nicméně večerní zeleninová polévka s absencí vajíčka tomu nasadila pověstnou korunu. Ach jo. To, že jsem zodpovědně chroustala vlákninu už obraz mého víkendového jídelníčku příliš do růžových barev nevykreslilo.

Dnešek snad bych mohla obstát. Ráno Levča a po chvíli 3 sušenky. Pak cesta do práce, kde jsem si ihned připravila 2 toustíky s tvarohem. Po třech hodinách obávaná hruška. Na oběd králík a já pevně doufám, že to byl opravdu králík, nikoliv jiné zvíře. K tomu rajčatový salát s cibulkou, bazalkou, jednou polévkou lžíci olivového oleje a oregánem. Poté do půl hodinky nastoupila již známá dvojka Fibča-Kefča (rozuměj kefír). Na svačinku jsem si dala jedno jablíčko a můj ovocný úkol je pro dnešek splněný.

Pochopila jsem, že doba, kdy jsem přišla z domů z práce, osprchovala se, natáhla nohy a povečeřela cokoliv, co nabízela domácí lednice je nenávratně v tahu. Nyní ve své malé kuchyňce mám na jídelním stole namísto ubrusu rozverně rozloženy všechny dokumenty z Natur Housu. Bez brýlí se vůbec neodvažuji vstoupit do kuchyně, neboť bych nebyla schopná si přečíst, co mám jíst. Připadám si ve své kuchyni jako naprostý cizinec. Koukám nejen do ledničky, ale i do dosud prázdného talíře. Jediné, co mi opravdu jde lehce a začínám být v tom dost dobrá, je zalití čaje, vytažení vyluhovaného sáčku a popíjení ve svém oblíbeném hrníčku se sovou. "Sovičko milá, chytré to zvíře… poraď, mi poraď, co dám si do talíře" ptám se bezradně obrázku na hrníčku.

Pro začátek večerního boje dám si Levču nejen na zdraví, ale i na kuráž. Pak mě zaujme z nabídky večeří lečo. Chystám si 300 g zeleniny (rajčata, paprika, cibule), krájím 75 g šunky a hledám jedno vajíčko. Na pánev si dávám jednu polévkovou lžíci oleje a připravené suroviny. Vypadá to, že toho bude hodně. Pro pocit, že opravdu do rána neumřu hlady servíruji si to záměrně na malý talířek. Čeká mě vrchovatá večeře. Musím říct, že i chuťově dobrá. Nic mi k tomu nechybí. Popíjím chladnoucí čaj a připravují si Kevčo-Fibčovou pochoutku.

Teď ještě poctivě zapsat na papír vše, co jsem již tady na sebe práskla a jít si připravit jídlo na zítřek. Tak mi držte palce, ať mám alespoň o jeden přešlap méně.

Den první - seznámení

13. září 2018 v 5:44 | Hanlen |  Natur House
Jaro bylo v rozpuku a já se chystala na sraz. Dívala se do skříně a uvažovala, ve kterých šatech vypadám nejštíhlejší. Nakonec jsem si vzala ty, které mě obepnuly kolem dokolaa zatáhla břicho. "Zasunu se za stůl a budu v klidu" říkala jsem si zvesela a vyrazila. Nebyla jsem typická boubelka, spíše typická padesátka.
Špíček sem, špíček tam, slovanský typ. Vůbec mě nenapadlo, že jarní sraz bude "pokračovat" i na podzim. Jenže to by nesměl přijít spolužák Pavel.

Začali jsme si vyprávět, kdo co dělá. Pavel se lehce rozvykládal o výživovém poradenství a mě to začalo zajímat. "Ráda se ozvu" řekla jsem tehdy a vytušila, že mě shodou náhod bude čekat stejná cesta jako mou již štíhlou kamarádku, která se s Natur Housem setkala již více než rok přede mnou.

Léto uplynulo jako voda a začal nový školní rok. První zazvonění probudilo i mou paměť a já si vzpomněla na svůj slib ze školního srazu. Našla si kontakt na Pavla a domluvila si schůzku. A kde jinde než přímo v jámě lvové? Na nohy jsem si vzala tenisky a postavila se na pomyslnou startovní čáru. Tři, dva, jedna, start … a já vyrazila směr Havířov.

Poněvadž jsem děvče dochvilné, vstupovala jsem do dveří vedoucí k Natur House již o hodinu dříve. Co čert nechtěl, první dveře vedly do útulné kavárničky. Jako jasná provokace se na mě smály líbezné dortíky a další hříšné kousky. Psychika začala pracovat na plné obrátky a já, i přesto, že za normálních okolností mi zákusky a dorty neříkají zhola nic, začala v rámci pavlovova reflexu slintat jako pes před miskou plnou kostí. Byla jsem na sebe tvrdá, neboť jsem pochopila, že vojenský výcvik právě začíná a objednala si kávu bez cukru. A taky na dlouhou dobu dýňovou housku. A taky na dlouhou dobu vinný střik. To aby jste viděli, že zas tak ukázková vojanda nejsem.

Po chvíli přišel Pavel. Povídali jsme si a pak nastal čas podívat se pravdě do očí. To znamená seznámit se se svou výživovou poradkyní. Mladá slečna mi byla sympatická od první chvíle a snad to bylo oboustranné. Povídání, měření, vážení i seznámení proběhlo velmi příjemně a hodinka utekla jako nic. Vyšla jsem s plnou taškou chytrých produktů a s jedinou, zoufalou myšlenkou v hlavě… "proboha, co já budu večeřet????"

Pořád ještě v dobré náladě rozloučila se s odbornicí i spolužákem Pavlem a šla pokorně studovat do autobusu všechny nově získané informace.

Přímo po příjezdu jsem navštívila místní řetězec s potravinami a začala. Můj košík se naplňoval brokolicí, melounem, rajčaty, paprikou, bílými nízkotučnými jogurty a tvarohy, králíkem v akci i rybou bez akce. Doma jsem to všechno vybalila a málem se úplně zapomněla balit na svůj zítřejší výlet do Prahy. V kuchyni jsem se zdržela dlouhou. Uvařila jsem si čaj. Moc dobrý. Chystala si různé "snídaně" ve tvaru 3 sušenky a 2 suchary. Levanat a Fibroki jsem lehce přejmenovala na Levču a Fibču, neboť jsem pochopila, že se budeme chvíli kamarádit. Ještě pořád jsem netušila, co bude k večeři. Nakonec jsem se rozhodla uvařit si v jemně osolené vodě rybí filé a kousek brokolice. Levču jsem si s veselým zvoláním "Na zdraví" dala místo aperitivu a těšila se na své jídlo. Přiznávám, že jsem se těšila opravdu hodně. Mezitím se ve vodě dusí králík na dny příští a již mám hotovou zeleninovou polévku. Bez mouky, sádla, másla, masoxu a jiných vražedných přísad.

Na stole mě ještě pro dnešek čeká seznamka s Fibčou, který mi zatím přijde bezpohlavní, neboť netuším, jestli je ta Fibroki či ten Fibroki a s jejím či jeho kamarádem panem Kefírem.

Do výletní kabely si s posvátnou úctou chystám Levčové ampulky a odsypanou porci Fibči. Samozřejmě nezapomínám na zítřejší vydatnou snídaní ve tvařu 3 + 2.

Na víkend jedu na výlet. Opět jsem se nezklamala a pro začátek úpravy jídelníčku si vybrala tu nejméně vhodnou dobu. Nu což, těžce na cvičišti, lehce na bojišti. Budu improvizovat a uvidíme, jak to dopadne. Každopádně Vás o tom budu ráda informovat.Pavouček

1. září 2018 v 12:27 | Hanlen |  Rýmy
Oblékám se do svého úsměvu.
Podívám se, zda mi sluší.

Vypadá letně, moderně. A mě je do zpěvu.
Vím to, co jiní tuší.

"Změnila ses", říkáte mi při setkání.
Já usmívám se tajemně.

Přišla jsem na to, co je mým přáním.
Už vím, kdy je mi příjemně.

Pavoučku pro štěstí díky za tvou ukázku.
Život spletitý je jako pavoučí sítě.

...a já pořád věřím na lásku.
Za ruku beru své vnitřní dítě.

"Ĺubim Ťa... "

1. září 2018 v 0:06 | Hanlen |  Myšlenky a pocity
Jsem milá, příjemná a zábavná. Nechlubím se. Jen konstatuji.

Opravdu nelžu. Zrovna jsem ukončila třetí hovor s mužem. Tedy správněji … třetí hovor s třetím mužem. Všichni šťastní ve svých životech. Stejně jako já. S jediným rozdílem. Oni šťastně ženatí, já šťastně svobodná.

Opravdu nelžu. Ani s jedním z nich jsem nikdy neměla více než tanec, legraci a maximálně vtipné hlášky. Každopádně lepší jsou než na spaní prášky.

Muži miluji své ženy. To každopádně. A také miluji být svobodní, volní, neodolatelní a stálé těmi príma pány kluky. Proč ne? Přesně takové je přeci chceme a milujeme. Tudíž, ptám se vás, ženy vdané, proč je tedy předěláváte k obrazu svému? Tohle vážně nelíbí se jemu….

Vyšla jsem ze sprchy a nádherně voním luxusním mýdlem. Mohu si to dovolit, protože je to můj dárek k jmeninám. Své dárky si užívám stejně jako život. Nevidím důvod, proč bych si tohle nádherně voňavé luxusní mýdlo měla dávat mezi prádlo. Nevidím důvod, proč bych si ho měla schovávat na "lepší" časy a už vůbec nevidím důvod, proč bych ho třeba měla dát někomu jinému. Stejným luxusním dárkem je i můj život. Taky si ho nedávám do prádla, nenechávám si ho na "lepší" časy a už vůbec ho nedávám nikomu jinému. Naopak.

Každé ráno slavnostně odbaluji novou stužku. Radostně tančím, zpívám a objímám krabičku ve tvaru srdce, ve kterém je schovaný. Za pomocí očí ukazují mu krásu kolem dokola, za pomocí rtů radostně volám své "děkuji". Díky uším dostávám jako bonus šumění větrů, díky nosu mohu nadechovat neodolatelnou vůní a díky sobě vím, kým jsem a že jsem šťastná.

Vyšla jsem ze sprchy, voňavá jako rozkvetlá louka. Jako okvětní lístky v máji. Jako čerstvá půda. Jako první sníh. Voním jako žena.

Přede mnou má nejlepší přítelkyně. Zrcadlo přece nelže.

Z vedlejší místnosti hraje Elán "Ľubím Ťa, ĺubím Ťa.. za nič na svete nie vymením Ťa"…. A já najednou našla toho správného člověka, kterému tato píseň patří.

Našla jsem sebe. A všem mým milým ženám z celého srdce přeji to samé.